OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

www.asc.wbl.sk

Zhrnutie (Všetko o motorkách)

Akého Offroadera (ne)kúpiť...

Pár slov na úvod: Nápad napísať tento článok mi vnukol Senvo(thanx), avšak už vtedy som si uvedomil že dať nejaký ucelený a trocha aj užitočný návod akú motorku do terénu vybrať alebo nevybrať je úloha obtiažna. Napriek tomuto nelichotivému faktu sa pokúsim v stručnosti načrtnúť čo vybrať a načo si dávať pri kúpe biku pozor a pod. Článok je určený nerozhodným začínajúcim motorkárom. Za správnosť informácii neručím. Všetko dole uvedené je môj subjektívny pohľad, resp. názory iných bikerov. A ako sa vraví, každý si chváli svoje perie... Pokiaľ sa nezhodujete s názorom autora je to výlučne Váš problém. Každopádne, skúsenostami a časom každý jazdec príde sám nato, aký terén ho najviac láka a podľa toho vyberá vhodný motocykel.

NO! Práve ste sa rozhodli že chcete jazdiť v teréne. V prvom rade si treba v hlave ujasniť načo presne motocykel plánujem používať. Idem zdolávať kameňolomy? Idem jazdiť hobby motocross? Idem hubárčiť? Alebo sa idem iba občas kočíkovať po poľných cestách za dedinou? Toto je základná otázka od ktorej sa zužuje ďalší výber.

Tu možno rozdeliť offroad motocykle zjednodušene do niekoľkých kategórii:

MotoCross- kráľovská trieda offroad motocyklov. Patria sem výlučne vysokovýkonné motocrossové špeciály, vyladené na maximálny výkon so súčastným zachovaním najnižšej možnej hmotnosti. Patria sem notoricky známe Hondy CR, CR-F, CR-X, Yamahy YZ, YZ-F, Suzuki RM, Kawasaki KX. Povedal by som že rozdiely medzi týmito japonskými špeciálmi sú minimálne ba až zanedbateľné( mám na mysli rozdiely v rovnakej kubatúre ). Výber je podmienený viac-menej preferenciu značky, pokiaľ kupujeme ojazdený motocykel rozhoduje technický stav. Ďalej sa v tejto oblasti angažujú: KTM-ky SX, Husquarny CR-ky, Husaberg FC a FX, VOR MX, ale aj niektoré menej známe motocykle. Tieto európske značky bývajú zväčša nekresťansky drahé resp. drahšie a niekedy sú problémy s náhradnými dielcami.

MotoCrossové motocykle sú, ako už názov napovedá, primárne určené na motocrossové súťaženie a teda je najlepšie prispôsobená na tvrdý terén. Motocykle sú brutálne živé a vytunningované, avšak daňou za to je ich značne obmedzená životnosť(u 2T modelov rádovo niekoľko závodných hodín!) v dôsledku extrémneho namáhania súčiastok. Treba rátať s tým že pri závodnom jazdení je je nevyhnutné každú sezónu meniť pomaly polovicu motocykla. Hobby jazdcom vydrží takýto motocykel pochopiteľne viac. Vid ďalej.  V prípade že kupujete starší motocrossový model každosezonna výmena reťazí roziet, semeringov a pod.  bude samozrejmosťou. Pokiaľ ste v živote na motocykli nesedeli a iba chcete začať v jazde v teréne treba jednoznačne začínať s rešpektom na najnižších kubatúrach 80cm3 resp. 125cm3. Rýchly prechod na ostré 4T motocykle=istý koniec do konca sezóny. Mimochodom tieto najnižšie kubatúry majú najmenšiu životnosť v dôsledku vysokých otáčok ktoré točia(až do 12000 rpm).

Motocrossové motocykle nie sú spravidla príliš vhodné na dlhšie trate v teréne(enduro), po čase vás začne vás bolieť riť z tvrdého sedla, stŕpať ruky od vibrácii, malý objem nádrže nedovoľuje vysoký akčný rádius. Pokiaľ nechcete investovať príliš veľké prachy do motocykla a bavia vás motocross. okruhy, volil by som japonského dvojtakta. Tu si však treba uvedomiť, že pri hobby jazdení krossová motorka dožije max 8-10r., potom je to viac o opravovaní ako o jazdení(Jawa). I keď je to dosť diskutabilné. Ceny starších 2T ročníkov (90-93) sa pohybujú okolo 40-50 tísíc, ročníky 94-96 sa dajú zohnať za cca 50-80 tisíc. Novšie dvojtakty už cenené od 80 tisíc a viac. Ak máte tučné konto a nejaké skúsenosti v teréne treba vyberať jednoznačne medzi 4T motocyklami. Sú síce trocha ťažšie, ale zato viac vydržia, majú lepšiu výkonovú krivku v celom spektre otáčok a odpustia aj prípadné chyby, ľahšie sa na nich učí... O tom že je potrebná komplet. výstroj sa ani nemusím zmieňovať. Čo sa týka otázok okolo motocrossu, fundovane dokáže odpovedať napr. Imrocross

Hard enduro -Do tejto kategorie patria motocykle typu Yamaha WR, TT, Honda XR, Suzuki DR-Z, KTM ETX, MXC, Kawasaki KLX, Husaberg FE, TE, bývalý VOR EN, Husquarna WR a iné. Sú to zväčša závodné špeciály stavané na FIM Enduro súťaženie, i keď v ponuke možno tu nájsť aj homologizované verzie(DR-Z, TT) pre hobby jazdcov s ktorými možno jazdiť (dokonca legálne) po verejných komunikáciách. Tieto motocykle sú prispôsobené dlhým tratiam cez náročný terén. Ostrý záťah umožňuje celodennú jazdu horským terénom v závodnom tempe. Vyrábajú sa výlučne so štvordobými motormi, ktoré zvládajú dlhodobé zaťaženie, sú pružné, nie je nutné časté preraďovanie. Oproti motocrossovým motocyklom je tu zopár rozdielov - ako: iné prevodové pomery, väčšia nádrž, širšie sedlo, menšie zadné koleso a iné. Podľa predpisov majú povinné osvetlenie vpredu aj vzadu. Novšie modely majú spravidla elektrický štartér. Ortodoxný endurák si samozrejme potrebuje do nej "kicknúť"... Tieto motocykle sú pomerne ľahké, dobre sa s nimi narába, motory sú trvácnejšie oproti motocrossovým modelom.

Pri zohľadnení pomeru "cena/výkon" sa najlepšie javí asi Yamaha TT a Honda XR, ktorá sa mimochodom vyrába už dve desaťročia. Tým v žiadnom prípade nechcem tvrdiť, že ostatné motocykle sú wraky alebo čo! Novšie špeciály od europskych výrobcov sú drahé ako šľak, pričom to isté vám ponúkajú osvedčené japonské motocykle, pri ktorých nie je problém s náhradnými dielcami. Osobne by som volili XR-ku aspoň 400cm3, nielen kvôli dizajnu; zo skúseností iných: "Motorka nepozná opravy, je spoľahlivá a v teréne sa dá s ňou dobre vyšantiť." Staršie modely (89-95) kúpite za cca 40-80 tis., podľa stavu motocykla a ročníka.

 

Road enduro - Tu možno zaradiť veľmi populárne modely ako Suzuki DR, Honda XL, Yamaha XT, Kawasaki KLE, KLR,  Aprilia Tuareg, BMW 650F(len pre prachatých) ale aj dvojtaktné DT a KTMky... Toto všetko sú motocykle pre masy - s dlhou životnosťou a kvázi bezúdržbovou prevádzkou. Na druhej strane, neoslnia nijakým závratným výkonom, v porovnaní s predchádzajúcimi endurami nie sú až tak živé, sú znateľne ťažšie, narábať s nimi v náročnom teréne je fuška, takže sa nechystajte na drásanie motocrossových tratí. Správni offroaderi, ktorí z finančných dôvodov zvolili tieto motocykle si ich upravia po svojom, hodia tam drapáky a stávajú sa vcelku účinným náradím na krossenie v ľahšom teréne. Sú ideálne aj na dlhšie trate cestou - necestou, lesom, poľňačky, lúky, skratky cez horu a pod. Majú svetlá, takže trafíte aj von z tmavého lesa. Možno na nich nájsť aj také zaujímavé doplnky ako tachometer, smerovky, klaksón a pod. Modely pre slečinky majú dokonca aj elektrický štartér- čo samozrejme sú ďalšie kilá navrch + akumulátor pod riťou. O veľkých cestných endurách sa ani nezmieňujem lebo to sú motocykle na cestovanie a v teréne by skôr či neskôr rozsypali(ako kamošova Africa Twin).

Do tejto kategórie patria aj motocykle ako KTM LC4 a enduro Husquarny, ktoré poskytujú väčšiu porciu výkonu, sú obratné a ľahké, výlučne vodou chladené, tu si však za technológie musíte priplatiť ťažký cash. Pokiaľ nemáte pri sebe aspoň 2500 euro zabudnite na tú peknú LC4 na fotke vedľa.

V prípade, že máte hlboko do vrecka volil by som Japonca(ako inak). Z hore vymenovaných sa ako najlepšia voľba do terénu javí Kawasaki KLR600E s moderným(DOHC) vodou chladeným motorom a Honda XL600R, ktorá so svojimi 130kg umožňuje vcelku solídne zajazdenie a zábavu; pričom s dobrými pneumatikami zdoláte aj ťažšie pasáže. Možno ich kúpiť za relatívne lacný peniaz, bohužiaľ iba staršie modely cca 1985-91. To či vám vydrží bez poruchy dosť závisí od predchádzajúcich majiteľov aj od šťastia pri kúpe.

Všeobecne čo sa týka Suzuki DR-ka - v teréne sa s ním zapotíte. Možno výnimkou je modelová rada DR650SE. Tento typ je vďaka nižšej hmotnosti celkom použiteľný do terénu a motor dovoľuje aj agresívnejšiu jazdu. XT-čko má celkom dobrý podvozok ale staršie modely mali problémy s prehrievaním; motor je trocha "tupý" hlavne v nízkych otáčkach neochotne ťahá a takisto je dosť ťažkopádne (160kg a viac); jedinou výnimkou je XT600K. Nižšie kubatúry (250, 350, 400) sú značne obratnejšie, avšak bývajú aj drahšie, ale pre začiatočníka sú dozaista najideálnejším riešením.

Pri výbere cestnejšej enduro verzie si treba zvážiť či chcem motocykel s "papiermi", alebo budem jazdiť viac adrenalínovo - teda s fízlami v pätách. Za papiere si priplatíte cca 20 litrov(kto má dnes zvyšných 20tis.?) Osobne si myslím, že tie "papiere" sú zbytočný prepych. Skrátka offroad je offroad.

 
 
 
 

Uloženie motocykla na zimu

Pokiaľ nie ste ortodoxný fanatický offroader (foto vedľa), tak cez zimu na motocykel zrejme nesadnete a so zaťatými zubami prečkáte toto veľmi nepríjemné hibernačné obdobie. V tomto prípade je vhodné motocykel uložiť do tzv. hibernačnej polohy, tak aby na jar bol schopný prevádzky. Čo to všetko zahŕňa? Čítaj ďalej a dozvieš sa.

Predovšetkým je to dôkladné umytie motocykla, najlepšie umyť šampónom(nie na vlasy) a následne opláchnuť vodou, motor postriekať Arvou, nechať pôsobiť a zmyť, bude sa blyšťať sťa chopper. Motocykel osušíme, nie je odveci skontrolovať dotiahnutie skrutiek a matiek a pod.

Očistíme rozetu a reťaz a namažeme olejom, premažeme lanká spojky, plynu, čapy, brzdy, stupačky...a všetko čo sa hýbe, nezabudnúť na central vzadu.

Karburátor - vykrútiť šrobu zospodu a vyplaviť bordel z plavákovej komory. Po poslednej jazde je dobré zavrieť benzín a nechať vyvrčať všetko palivo z karburátora. Benzín z nádrže je dobré vypustiť, aby nehrdzavela nádrž. S plastovou nádržou tento problém odpadáva.

Chladiacu kvapalinu je najlepšie vypustiť, alebo ak nemáte do čoho investovať kúpiť Alycol a podobné zmesi.Akumulátor vybrať a umiestniť do tepla, počas zimy aspoň raz nabiť, prípadne doliať destilovanú vodu.Do valca streknúť 10-15cl oleja a pretočiť motor, zaručí zakonzervovanie stien valca a piestu, do výfuku dať handru, nech nebere vonkajšiu vlhkosť.

Motocykel je najlepšie umiestniť na stojan aby kolesá boli nad zemou a zabránilo sa preležaniu pneumatík, prikryť handrami, dekami alebo plachtami a čakať na jar...

Na záver ale netreba zabudnúť pripomenúť, že i jazda v snehu má svoje čaro a vyskúšať treba vraj všetko :) Vyžaduje však dosť skúseností a takisto dobrú prípravu výstroje.
 
 
 

Oleje, mazivá a spol.

 

 

Motto: Kto maže ten jede...!!!

Každému idiotovi, musí byť jasné že bez mazania by motor dlho nepracoval, resp. by nepracoval vôbec. Technológie pri výrobe súčiastok nie sú také dokonalé, že by dokázali vyrobiť súčiastky absolútne presné, tak aby do seba zapadali bez akýchkoľvek nerovností a treníc. Tento problém je nutné vyriešiť nejakým spôsobom. Tým riešením je mazať o 106. Inak povedané - mazanie motora musí eliminovať tieto nedostatky a zabezpečiť:

  • vytvorenie súvislého mazacieho filmu, ktorý zabraňuje priamemu styku kovových pohybujúcich sa súčastí a tým znižuje trenie
  • dotesnenie piesta a piestnych krúžkov vo valci
  • chladenie, odvedením tepla vznikajúceho činnosťou motora
  • chráni diely voči korózii, konzervačný účinok pri odstavení motora
  • čistiaci účinok, odplavovanie zbytkov spalín

Druhy mazania:

Mazanie mastnou zmesou, používa sa pri 2T motoroch. Olej pod označením napr. M2T(mimochodom úplný shit nevhodný pre vysokootáčkové motory, vyrábaný recykláciou zo starých olejov) sa pridáva do benzínu v pomere cca 1:40 a tým maže.

Tlakové mazanie, používa sa pri 4T zážihových a vznetových motoroch. To je mazanie motora olejovým čerpadlom, ktoré čerpá olej z jeho zásoby(spodok kľukovej skrine.) Olej sa nasáva cez čistič oleja a vytláča do hlavného olejového kanála motora. Ďalej sa olej rozávadza do všetkých dôležitých častí ako sú ložiská kľukového hriadeľa, ojnicové ložiská až po vahadlá ventilov.

Údržba mazania: výmena oleja v motore: Pretože olej sa počas prevádzky znehodnocuje je jednou zo základných povinností vodiča dbať na to aby sa v určených lehotách pravidelne vymieňal. Výmenné lehoty závisia od typu motora a pohybujú sa v rozmedzí 5000-10000km alebo každú sezonu(kvôli starnutiu oleja a strate pôvodných vlastností). Výmena sa prevádza po jazde kým má motor prevádzkovú teplotu. Pri každej výmene sa vymieňa olejový filter. Filter vyzerá ako bľachový valček alebo papierová vložka naskrutkovaná na v motore(spravidla zboku)

Kvalita oleja: Nie je olej ako olej, sú lepšie i horšie, a na to aby sme dokázali rozlíšiť kvalitu oleja sa používajú tzv. triedy API(American Petroleum Institute). V manuáli možno zistiť aký lej vaša motorka potrebuje k životu, je dobré kúpiť olej aspoň o triedu lepší.

Trieda S-Service, zážihové motory SA, SB,....SJ

Trieda C- Comercial, vznetové motory CA, CB...CF

Písmeno na konci určuje triedu A-najnižšia kvalita, F-najvyššia kvalita, samozrejme aj tento olej je aj najdrahší. Písmeno T hovorí, že sa jedná o olej výlučne pre dvojtakty.

Motorové oleje sa vyrábajú ako minerálne(vyrábané z ropy), polosyntetické, syntetické(umelo vyrobené chemickou cestou). Najkvalitnejšie sú oleje syntetické. Platí: čím je motocykel novší a čím dáva vyššie otáčky tým viac treba používať oleje syntetické. Pri výmene oleja treba rešpektovať toto členenie a starý olej vymeniť za nový rovnakého typu. Daľším atribútom motorových olejov je jeho viskozita. Udáva sa v tvare cca SAE (Society of Automotive Engineers) 10W-40. Číslo udáva viskozitu oleja pri roznych teplotách. Čím je prvé číslo nižšie, tým je motor lepšie chránený(resp. olej má lepšie mazacie vlastnosti) pri nižších teplotách, to druhé číslo zase udáva ochranu motora(resp. viskozitu oleja) pri vysokých teplotách.

                            Špecifikácia viskozity podľa SAE(zimná)

Trieda Minimálna teplota mazania Minimálna teplota kvapalnosti
0W -30 -40
5W -25 -35
10W -20 -30
15W -15 -25
20W -10 -20
25W -5 -15

 

 

Vzduchové filtre short version

Vzduch na prvý pohľad nevidno, lebo je čistý, to je však fatálny omyl! Vo vzduchu sa nachádzajú jemné prachové častice ktoré môžu spôsobiť vniknutím do valca nemalé problémy (finančne náročná oprava). Takže by sme mali dbať na pravidelnú kontrolu alebo výmenu filtra. Ďalšie problémy stým spojené sú zvýšená spotreba paliva, pridúšanie motocykla a slabý ťah ...      

Rozdelenie Filtrov

Polyuretánové (penové)

 

Papierové

Polyuretánové filtre sa používajú najmä v motocross a v niektorých enduro motocykloch. Je to hlavne preto lebo spomínané motocykle pracujú v drsnom prostredí plnom prachu a blata. Preto je potreba tento filter častejšie čistiť. Na čistenie používame prací prášok alebo jarovú vodu (podľa mňa je lepšia jarová voda). Ale úplne naj ale zároveň to uberá zo životnosti filtra je tech. benzín v ktorom filter operete a máte 100% zaručené že je čistý. Po opratí ho namažeme filtrovým olejom a necháme kým nezatuhne.             Papierové filtre sú zhotovené z veľmi jemného filtračného papiera ktoré môžu mať aj proti peľovú vložku. Takéto filtre sa neperú ani inak nečistia len občasne vyfúkajú tlakom vzduchu(smerom zvnútra do vonku).Výmena takéhoto filtra je buď stanovená výrobcom alebo podľa  znečistenia. Ale využívajú sa skôr v cestných motocykloch a endurách.        
  Bližšie info o filtroch a ich obrázky na  www.twinair.com (po anglicky). Speciálnym typom vzduchových filtrov sú bavlnené filtre od K&N.
 
Treba však hlavne dbať na stravne dosadnutie filtra(aby neboli medzi filtrom a dosadacou plochou medzery alebo nečistoty). Pri polyuretánových filtroch pozerať či nieje spadnutý s vnútornej klietky ktorá drží tvar filtra. Ak sú tieto podmienky splnené, tak sa nemusíte obávať "sklepania" motora za príčiny nasatia znečistenej zmesi paliva a vzduchu.  
Olejové filtre

Olejové filtre nám slúžia na zachytávanie nečistôt v celom olejovom okruhu. Tak isto ich delíme  na papierové a nie ako u vzduchových polyuretánové ale väčšinou z jemného plechového sitka.

Papierové

 

Kovové(sitko)

Papierové sa robia jednorázovo na každú výmenu oleja sa mení aj filter. Taktiež ako u vzduchových papierových filtrov sa nemení tak často takže sa používa skôr v cestných motocykloch a endurách.  

 

Kovové sa skladajú z jemných kovových vlákien mikroskopickej veľkosti. To preto aby sa zamedzil vnik čo najmenších čstíc ktoré kolujú olejovým obehom. Keďže je kovový tak ho staci pri výmene oleja poriadne vyprať v tech. benzíne a vyfúkať tlakom vzduchu podobne ako pri vzduchových filtroch.      

Výmenu olejového filtra netreba podceňovať lebo taký zanesený olejový filter dokáže divy...(asi si vie každý predstaviť aké) 

 
 
 
 
 
 

Ako na reťaz...

Mazanie reťaze

Môžete mať akokoľvek perfektné moto, pokiaľ je sekundárna reťaz opotrebovaná alebo zle nastavená, rátajte s kopou nepríjemností, ktoré na vás čakajú ako dôsledok zanedbania údržby.

O tom že sekundárny prevod musí byť poriadne namazaný bezpochyby nie je pochýb. Ako však na to? V prípade že máte kardan nie je problém. Kardan na offroad motocykli som ešte nevidel, takže na tento vysnívaný prípad zabudnite.

Na mazanie používame výlučne špeciálny spray na rýchlobežné motocyklové reťaze s vysokou priľnavosťou, v prípade hmotnej núdze postačí aj ojazdený olej, ten však dlho nevydrží. Mazanie vám zaručí dlhú životnosť nielen reťaze ale aj rozety a prevodového kolieska. Pred vlastním mazaním je vhodné reťaz demontovať a vykúpať v technickom benzíne, nepoužívať naftu, lebo (vraj) poškodzuje O krúžkové tesnenia. Tak teda reťaz vydrhneme, aby sa všetok bordel odplavil, zavesíme niekde a necháme odkvápať a osušiť. Keď je reťaz suchá aplikujeme olej v sprayi(najlepšie na zemi). Olej má tú výhodu, že pri aplikácii je tekutý, teda dostane sa do každej špáry, kde má byť, a po cca 5min. zhustne a ostane priľnavý. Čo sa týka intervalov mazania -ja osobne mažem reťaz po každej dlhšej jazde(50-100km), hlavne preto že často jazdím cez potoky a mláky sa mi tiež neuhýbajú. Články sa nesmú lesknúť!

Nerovnomerne vyťahaná reťaz

Častokrát možno pozorovať nerovnomerne vyťahanú reťaz, je to celkom bežný aj pri kľudnom jazdení, pri ostrých motocykloch bežná vec. Tento jav spôsobuje nepresnosť pri výrobe(excentricita reťaz. kôl). V prípade že reťaz je nerovnomerne vyťahaná, existujú určité pravidlá. Pokiaľ je nerovnomerné vyťahanie príliš veľké jednoznačne reťaz vymeniť. Reťaz má tendenciu padať. Pokiaľ nie sú previsy 10cm, a reťaz dobre drží na rozete, dá ešte použiť, tu však treba dať pozor pri napínaní reťaze, aby sa nestalo že reťaz sa napne práve v najvyťahanejšom mieste - hrozí nebezpečenstvo pretrhnutia! Pri napínaní treba sledovať či reťaz dobre zapadá do rozety, ak nie reťaz zahodiť a investovať do novej, a to takisto v prípade že reťaz má vôlu do strán. Roztrhnutie reťaze pri vyššej rýchlosti môže spôsobiť rozbitie bloku motora, a zato to určite nestojí. Kamoša roztrhnutá reťaz pekne potetovala keď mu vyletela a šibla riadne po pleci. Previs reťaze by mal byť cca 30-50mm.

Výmena reťaze

Výmena reťaze je vec veľmi jednoduchá a jej popis by bol nosením dreva do hory. Tu treba dodať, najideálnejšie je meniť celú reťazovú sadu - teda aj s rozetou a kolieskom náhonu (ako sú zuby vyhnuté ihneď vymeniť!). Poškodená rozeta novej reťazi určite nepridá na životnosti. Každopádne je to investícia, ktorú treba urobiť tak či tak, a je to lepšie vymeniť hneď ako sa piplať stále s napínaním alebo padaním reťaze.

 

 

 

 

OFFROAD Pneumatiky

Úvodom... o tom ako sa v teréne bude správať motocykel rozhoduje veľa faktorov. Jedným z rozhodujúcich faktorov je....

PNEU(!). No jo, je to kruté, ale je to fakt. Motorka môže mať 85,4 kg,  ale s pneumatikami z CBRky sa môžete v teréne maximálne škrabať po zadku, lebo zaručene neprejdete ani prvou zákrutou. Predchádzajúca veta platí 10 násobne na mokrom povrchu. Dobré obutie je základ, či už na prednom kolese alebo na zadnom. Drapáky sú v teréne fakt na nezaplatenie, ale na druhej strane pri jazde po asfalte sa okamžite opotrebujú.

Predná pneumatika - na slikoch vám bude predok utekať kade tade, pričom práve najdôležitejšie je udržať predné koleso rovno. Takisto každé stlačenie prednej brzdy na klzkom povrchu je hazard, to už nevravím o tom že motorka sa vám neudrží ani prípade zabrzdenia a zastavenia v kopci alebo ani z kopca. Mne sa osvedčila predná motocrossová Michelin, dobré vlastnosti má aj Metzeler.

Tlak v prednej pneumatike by nemal byť príliš vysoký, pretože koleso je oveľa náchylnejšie k šmyku a odskakuje od nerovného povrchu. Optimálny tlak pri jazde v suchom teréne je cca 1,5kPa, v prípade že je klzko, je lepšie spustiť až na 0,8kPa. Závisí aj od hmotnosti jazdca. Na predné koleso treba zvoliť jednoznačne pneumatiku drapákového typu, šípková endro pneu (typ MitasE08, Pirelli MT90, Michelin T66, Bridgestone TW101/152 a pod.) je v teréne na zabitie.

Nevhodná alebo opotrebovaná pneumatika na výkonnej motorke sa vám postará o "zábavu". Budete na nej viať ako vlajka zo strany na stranu, každý väčší náklon= šmyk/pád, preto sú dôležité aj bočné "štople". Aj v prípade, že je stred už dosť zhobľovaný, krajné štople dokážu v zákrute dobre podržať. Zadná pneu je takisto veľmi dôležitá aby dokázala preniesť výkon na zad. koleso v nerovnom povrchu. S nesprávnou pneu vzadu pri výjazde do kopca väčšinou nemáte šancu; v bahne sa zaručene zahrebiete a ostanete trčať na mieste.

ENDURO PNEUMATIKY

Tu je špecifikácia niektorých enduro pneumatík do terénu/cesta od Mitas-u:

Pneumatika E-07-najrozumnejší kompromis medzi cestou a ľahším terénom.  Treba si však uvedomiť že nič moc to nie je ani v teréne a ani pri klopení na asfalte za mokra nič vonkoncom.. Preto sa treba rozhodnúť a zvoliť čo bud alebo - teda či viac asfalt alebo terén. Čo sa týka E-08-v teréne je ako na zabitie - v zákrute ste ako na plochej dráhe...Pokiaľ jazdíte viac Offroad je lepšia E-09, vydrží cca 4000km pri bežnom jazdení, i keď nie je to bohviečo, ináč má dobré vlastnosti aj na ceste(pri klopení na asfalte a pod.). Predná pneu E-09 je nafigu, vpredu treba voliť jednoznačne motocrossovú. Takisto zadnú odporúčam súťažné enduro pneu. Napr. Mitas C-02.

Ako najlepšia voľba od Mitasu vyzerá enduro/motocross EF-06 a EF-07,

Michelin: Michelin ponúka širokú paletu pneumatík na enduro jazdenie. Patria sem napr.

S12 - pre rekreačnú jazdu v mäkkom teréne.
M12-tvrdší terén. H
12 - tvrdý terén

Bridgestone enduro

TW101/152 - šípková enduro, pre cestné enduro
TW301/302 - enduro pneu vhodná do ľahšieho terénu, dobrá aj na spevnený povrch
ED661/660 - určená enduro preteky

MOTOCROSSové PNEUMATIKY

Čo sa týka motocrossových pneumatík tak tu je to o trochu komplikovanejšie. Používajú sa pneumatiky na rôzne typy povrchu a rôzne adhézie. V žiadnom prípade by sa nemali používať tzv. univerzálne pneu. Ale realita je iná- málo kto má tisíce na rôzne typy offroad pneumatík. Začneme Mitaskami:

Tieto pneumatiky sú relatívne lacné oproti iným výrobcom(ehm.. v skutočnosti sú to pneu od Barumu), ale majú jedno veľké mínus- a síce: ani sa nenazdáte a štople sú fuč. Pokiaľ jazdíte občas po asfalte tak zmiznú niekoľko násobne rýchlejšie. V tvrdom a kamenitom teréne s pneu od Mitas typu HardCross začne priečiť - inak povedané, na výkonnejšej motorke sa štople jednoducho odtrhávajú, nielen stredové ale aj bočné, čo by sa naozaj nemalo na pneumatikách určených do tohto terénu stávať.

Porovnanie niektorých motocrossových pneu do terénu od Mitas-u:

Široké použitie má Mitas EF-05; ďalšie celkom vhodné sú: C-06,C-14,C-16, C-17.

 

Michelin: Tieto pneu sú už očividne kvalitnejšie spracované - čomu však aj zodpovedá vyššia cena :-(

Michelin Starcross MS2 - závodné motocrossové pneu pre stredný až mäkký terén. Tieto gumy sú vhodné pre hobby jazdca.. Dobrá guma odolná voči prerazeniu, absorbuje nárazy a podľa môjho názoru má vcelku vyvážené vlastnosti -teda aj v mokrom i suchom teréne

Michelin Starcross MH2 - určená pre stredný až tvrdý terén. Dobre drží aj v šotoline a kyprom povrchu(vhodná aj pre enduro)

Ale však spomínané Micheliny majú tiež nižšiu životnosť a ich cena je oproti Mitas privysoká. Veľa peňazí za málo muziky...

PIRELLI(42x majster sveta v motokrose)

MT320(110/90-19) S touto pneu máme najviac skúseností(testoval Imrocross). V porovnaní s motocrossovými pneu od Michelinu je trocha lacnejšia. Čo sa týka kvality a jazdných vlastností je o dosť lepšia. Životnosť je takisto dlhšia. Táto pneu je primárne určená do mäkkého až stredne tvrdého terénu, ale dobre drží aj v tvrdšom teréne. Štople sa nezvyknú lámať ani v náročnejšom teréne. Myslím, že Pirelli je dobrá voľba...To je však len náš názor.

OFFroad pneumatiky od Bridgestone

M401/402     - stredne tvrdý terén
M201/202 - mäkší terén, tráva
M25/26 - mäkký terén a blato
M23/22 - tvrdý a kamenitý terén
M601/602 - tvrdý terén a tráva





 

 

 

Náklady na prevádzku moto (ORIENTAČNÉ CENY)

Tu nájdete ceny súčiastok na niektoré japonské motocykle, ktoré používame resp. sme používali. S takýmito nákladmi by mal rátať každý kto chce jazdiť na terénnej motorke. Pokiaľ chcete jazdiť závodne tak prevádzka motocykla vás výjde počas sezony na cca 5000 Sk mesačne - a to je skromné závodenie. V prípade že vlastníte motocykel, ktorý používate iba rekreačne, hlavné investície vám prevetrajú peňaženku v zime kedy je nutné vykonať GO aby bol motocykel pripravený na sezónu.

 

Platničky /gold fren/………………………… 590 Sk.  

Sprej /čierny/………………………………. 210 Sk.    

Ložisko /koyo/…………………………….. 580 Sk.

Ložisko /koyo/……………………………. .580 Sk.    

Lamely/Moto Evasion/..…………………….1600 Sk.  

Rúčky  /Scott/……………………………….200 Sk.    

Manžety /Pro Grip/…………………………. 460 Sk.    

Platničky /gold fren/……………………….. ..450 Sk.    

Nálepky /pro-link,CR 125/…………………..100 Sk.    

Ložisko …………………………………........ 54 Sk.      

Silikon /Loctite/……………………………. ..131 Sk

Ložisko /ihličkové/…………………………...421 Sk.

Rukavice /Pro Grip/………………………… 550 Sk.    

Chrániče /UFO/……………………………..3000 Sk.  

Páčka /Moto Evasion/……………………… 420 Sk.

Manžety/50.60.5, 4ks/……………………. ...28 Sk.    

Eska pásky /jednorázové,15ks/……………..... 30 Sk.    

Semering  /3ks/…………………………. .......49 Sk.    

Skrutky /imbusové/……………………..........55 Sk.    

Olej /Donax/…………………………….....220 Sk.  

Olej /Valvoline/…………………………..387 Sk.  

Olej /Donax/……………………………..221 Sk.  

Olej /Donax/……………………………..221 Sk.  

Olej /Valvoline/…………………………..356 Sk.  

Sviečka /BR9EG HONDA/………………337 Sk.  

Dest. Voda /Shell/………………………....25 Sk.    

Lak /500ml/……………………………...177 Sk.  

Semering /silicon/………………………....70 Sk.

Ložiská /Kolesá/…………………………311 Sk.

Motopur /Ob./…………………………....77 Sk.  

Manžety /Ob./…………………………..... 30 Sk          

 Kliešte /zahnuté/ KTM     ……………….149 Sk.

Olej /CASTROL GPS/……………………323 Sk.

Olej /CASTROL GPS/………………………323 Sk.

Olej /CASTROL/…………………………..188 Sk.

Olej /CASTROL/…………………………..188 Sk.

Filter /Champion/………………………….212 Sk.

Prilba /Hard     /…………………………...4300 Sk.

Čižmy /Gaerne/…………………………..5550 Sk.

Čižmy /Gaerne/…………………………..5550 Sk.

Kolenačky /UFO/………………………..500 Sk.

Kolenačky /UFO/………………………..500 Sk.

Ladvinový pás /AXO/…………………...1100 Sk.

Ladvinový pás /AXO/…………………...1100 Sk.

Ložiská+Semeringy /ihličkové/…………..2300 Sk.

Polep /Blackbird/………………………….800 Sk.

Vodítko na reťaz /UFO/………………….570 Sk.

Sviečka Bosh XR4CS......................................140 Sk

Predný cross blatník(CR).................................690 Sk

Zadný cross blatník.........................................720 Sk

Duša 17".........................................................340 Sk

Reťazový olej.................................................185 Sk

Sekund. reťaz. prevod(Aprilia)........................500 Sk

Olej filter(XR/XL)..........................................150 Sk

 

 

 

Zimná GO-fragment

Ložiská

Ložisko je časť stroja na uloženie a otáčanie čapov, hriadeľov, osí. Poznáme ložiská valivé, trecie, axiálne, radiálne...ale to nikoho nezaujíma. Podstatné je, aby motorkár vedel ako s nimi zaobchádzať a tak zvýšiť ich životnosť na maximum a jazdiť do nemoty.

Diagnóza ložísk - je dosť komplikovaná vec, ale skúsený fachman (Ja) dokáže približne zistiť, kedy je potrebné ložisko vymeniť. Oprava ložiska neprichádza do úvahy, pokiaľ sa nejedná o špeciálne typy(odnímateľná plastová klietka s ihličkovými ložiskami a pod.). Všetko závisí od toho, kde sa ložiská nachádzajú. Napr. ložiská ktoré sú umiestnené na hriadeli vo vnútri motora - ich opotrebenie sa dá zistiť len obtiažne - v niektorých prípadoch napr. vydávajú podivné zvuky(hučanie pri stlačení spojky a pod...) Pre zaujímavosť, ložiská v motore je potrebné meniť napr. u motocrossových špeciálov každých cca 80 moto hodín. Opotrebované ložisko môže spôsobiť deštrukciu(!) motora(uvolnenie hriadeľov, kľukovky...amen).

U ložísk umiestnených mimo motora, možno určiť ich opotrebenie napr. zistením vôle súčiastok, ktoré ložiská držia.(kyvná vidlica, kolesá, hlava riadenia...). Pri zistení veľkej vôle neostáva nič iné iba s nevôľou vycálovať prachy za nové ložiská. Ceny sa orientačne pohybujú od cca 500-3000 Skk. Záleží od typu ložiska - napr. ložisko na kľukový hriadeľ kúpite za cca 580 Skk, do kyvnej vidle vás vyjde cca 2000Skk.

Výmena ložísk

Ložiská buď vybíjame pomocou vhodného materiálu (tyčka a pod.) alebo vylisúvame pod lisom (šetrnejšie, ale nie je vždy k dispozícii)

Montáž ložísk - najlepšie pod lisom, vhodné je a súčiastku nahriať(fanatici môžu ložisko zamraziť). Teplotné rozdiely vytvoria podmienky pre ľahkú  montáž a dobré osadenie ložiska. Ak je puzdro pre ložisko vybehané, možno použiť špeciálne prípravky na vytesnenie ložiska (Loctite a podobné dobroty)

 

Údržba ložísk
Ložiská vymývame technickým benzínom a mažeme kvalitnou vazelínou - čím kvalitnejšia = tým dlhšia životnosť ložiska. Ak mám kryté ložiská s prachovkami, netreba sa hanbiť a ihlou ich dať dole, vymyť a namazať.
 

 

Výfuk

Schéma (Yamaha YZ 4T)

Dôvodov prečo sa vŕtať vo výfuku je niekoľko: Výfuk do značnej miery ovplyvňuje výkon motora a zamedzuje nadmernej hlučnosti a môže sa vyladiť potrebám jazdca.

Výfuk je nutné najskôr odobrať z motorky. Tu nebudem uvádzať postup, bo je to všade individuálne, ale nie je to žiadna veda takže nestresujte.

Základom tlmenia je plsť vo vnútri výfuku, stojí cca 300 Skk. Originál vložka Vás vyjde drahšie. Pri výmene plsti je nutné výfuk rozobrať. Spôsob demontáže závistí od typu výfuku. Väčšinou je znitovaný, ale používajú sa aj skrutky(Schrabuen) - kedy je situácia jednoduchšia. V prípade nitov je nutné ich odvrtať - vid foto

Následne vyberieme koncovku výfuku a ten istý postup realizujeme na druhej strane výfuku.

Vyberieme plsť a výfuk z vnútra vyčistíme od sadzí. Plsť sa mení každú sezónu, pretože následkom tlaku ktorý vzniká vo výfuku je vytláčaná von. Ak bola plsť príliš poškodená jej výmenou sa stane motorka tichšia. V prípade že sú diery moc zväčšené je nutné celý plášť vymeniť, alebo dať vyvariť a opätovne navŕtať.

Ak je plášť výfuku pokrivený je nutné ho narovnať pretože môže záporne ovplyniť výkon motora.

Nová plsť je vyrobená z polymérových vlákien (sklo vlákien na báze kremíka Si). Z vlastných skúseností neodporúčam túto látku inhalovať ani degustovať, lebo dráždi dýchacie cesty. (chrchlal som tri dni)

Montáž: Vložíme novú plsť a zmontujeme v opačnom poradí ako demontáž. Používame hliníkové nity ( v prípade že výfuk nitovaný). Nerezové nity sa problematicky odstraňujú...

 

 

 

 

Bzdy a ich súčastí

Úvod, bubnové a kotoučové brzdy, brzdová kapalina

Při nárazu vozidla na překážku se snažíme energii pohlcovat do absorpčních materiálů (polystyren v helmě, airbagy, deformační výztuhy aut). Při působení síly na páku (pedál) se síla přenáší na patřičné třecí součásti (destička, pakna), kde vytváří brzdný moment závislý na síle a rameni působení. Z čehož jednoduše vyplývá že lepší brzdný účinek vytvoříme buď větším průměrem (kotouče, bubnu) nebo zvýšením síly. Dalším faktorem ovlivňující brždění je součinitel tření použitého materiálu. Součinitel tření je poměrná veličina určující jak velká je třecí síla v závislosti na síle přítlačné. Moderní motocykly používají systémů zvyšujících bezpečnost a komfort – ABS, CBS.

Brzdy bubnové


Na výrobu méně náročné jsou brzdy bubnové a proto se jich užívalo u levnějších motocyklů a nebo v případech, kdy jsou brzdné vlastnosti dostačující (dříve např. zadní kola endur a chopperů, skútry). Bubnová brzda je dutý válec umístěný ve středu kola na který z vnitřní strany působí brzdové čelisti (pakny). U motorek se tyto brzdy používají pouze mechanické, tzn. že síla na čelist je přenesena lankem nebo táhlem, které působí přes páku na vačku. Při natáčení vačky se roztahují čelisti od sebe a svou vnější plochou s nalepeným (u nákladních aut i nýtovaným) obložením působí na buben. Při povolení síly jsou pakny vráceny pružinou do původní polohy.

Nevýhodou je malá účinnost a špatné chlazení. U jednoklíčové brzdy - simplex (obsahuje pouze jednu vačku a je běžnější) vzniká nepříjemný jev úběžné pakny. Jedna pakna (náběžná) má snahu napomáhat brzdné síly, kdežto druhá (úběžná) má brzdnou sílu nižší. Z tohoto důvodu se objevovaly dvouklíčové brzdy - duplex (např. Jawa 638 nebo závodní stroje dřívějších dob – viz obr). Simplex má stejné brzdné vlastnosti v obou směrech, kdežto v případě duplexu se při otáčení na druhou stranu stávají obě pakny úběžnými a brzdný účinek se radikálně zmenší.

Kotoučové brzdy


Jsou ovládány buď mechanicky (minibike, kart, bicykl) nebo ve většině případů hydraulicky. Jedná se o soustavu dvou pístů propojených tlakovou hadicí naplněnou kapalinou. Jeden pístek menších rozměrů (cca 12mm) ovládáme pákou nebo pedálem (hlavní válec) a druhý konec soustavy obsahuje druhý píst působící na brzdové destičky (brzdový třmen). Síla závisí přímo úměrně na ploše pístů. Pokud tedy píst ve třmenu bude mít 2× větší průměr než píst v hlavním válci (na páčce či pedálu) tak síla na destičky bude větší 4× oproti síle na páčce. Tzn. čím větší bude píst na straně destiček tím brzda bude více brzdit při stejné síle na páčce. Vzhledem k nevýhodě dělat jeden veliký píst na brzdiči je většina brzd dělaná jako vícepístkové. Písty jsou buď z jedné strany (1 nebo 2 pístkové třmeny), kde je nutné použít třmen s axiálním posuvem (tzv. plovoucí) nebo jsou písty proti sobě, které jsou dnes nejčastěji 4pístkové, popř. 6 pístkové (existují např. i 8 pístkové). Více malých pístků vytvoří oproti jednomu velkému lepší rozložení sil na destičku při stejné ploše. Destičky působí na ocelový kotouč, jehož průměr určuje velikost brzdného momentu. Se šťastným řešením přišel v sériové výrobě Buell, který má upevněn kotouč na vnějším obvodu ráfku, čímž je dosaženo velkého průměru a přenosu sil nejkratší cestou k pneumatice. Hydraulické brzdy mají píst v hlavním válci přizpůsoben tak, aby při sjíždění destiček se do tlakového okruhu doplnila kapalina ze zásobní nádobky a tím se brzda sama “seřizuje” na rozdíl od brzd mechanických. Stejné principy platí i u ovládání spojek – mechanické vs. hydraulické. Zpětný chod pístků obstarává těsnění v brzdovém třmenu. Celý hydraulický systém nesmí obsahovat vzduch a proto na vrchním místech třmenů jsou odvzdušňovací šrouby.

Poslední dobou se začínají v sériových motocyklech objevovat díly převzaté ze závodních strojů. Jedná se především o radiálně uchycené brzdové třmeny a pumpy. V závodní sféře bylo užito radiálního uchycení především za účelem snadno měnit průměr kotouče. Brzdiče mají oproti klasickým jiné namáhání a konstrukce je zvolena i za účelem vyšší tuhosti systému.
 

Brzdová kapalina


Nároky na brzdovou kapalinu jsou především v minimální stlačitelnosti a vysokému bodu varu. Při varu kapaliny totiž dochází k uvolňování malých bublinek v celém svém objemu což má za následek špatnou funkci brzd. Plyn má mnohonásobně větší stlačitelnost než kapalina. Teplo vzniká mezi třecími plochami a je snahou odvést jeho velkou část brzdovým kotoučem (děrování pro zvětšení činné plochy) a zamezení přestupu tepla do kapaliny (izolace na destičkách, konstrukce pístků-opěrná plocha je co nejmenší). Kapalina bohužel do sebe dokáže vázat vodu do svého objemu čímž se snižuje bod varu. Brzdové kapaliny jsou děleny normou DOT do tříd podle bodu varu. Kapaliny DOT 3 a DOT 4 jsou vyrobeny na bázi etylenglykolu a jsou mísitelné, kapaliny DOT 5 na bázi silikonu a nelze je použít do systému DOT3(4). Kapaliny DOT 5.1 lze mísit se systémy DOT3(4). Vyšší hodnota DOT odpovídá i vyššímu bodu varu a je nutné používat pouze kapalinu předepsanou výrobcem, případně kapalinu vyšší třídy za předpokladu že je mísitelná s předchozí. Bod varu se rozlišuje jako suchý a mokrý. Suchý bod varu je teplota, při které začne vřít nová 100% kapalina. Mokrý bod varu je při obsahu 3,5% (hmotnostně) vody v kapalině a i když je důležitější tak není běžně udáván na obalech. Body varu kapalin (suchý/mokrý): DOT 3:205/140°C, DOT 4:230/155°C, DOT 5+5.1:260/180°C.

 

 

 

Tlmiče

Schéma (Kayaba)

Pri zimnej GO motocykla netreba prehliadnuť ani funkčnosť tlmičov a ich jednotlivých súčastí ako je vidno na schéme. Nesprávne nastavenie tlmičov alebo zanedbanie údržby a následné opotrebenie má za následok nepriaznivé jazdné vlastnosti - nedokážu absorbovať väčšie nerovnosti a jazda sa stáva otravnou, koleso odskakuje od povrchu a moto nedá sa udržať na trati, jazdec sa rýchlo unaví.

Demontáž tlmičov

Demontujeme predné koleso a všetko čo k tomu patrí a následne vyberieme tlmič z okuliarov na riadení. Teraz je nutné vypustiť olej(ak tam bol), odskrutkujeme vrchný kryt (5), ktorým docielime to, že sa nám vrchný plášť (2) zosunie po spodnom(vnútornom) plášti (1). Olej vylejeme(nie do potoka!!). Zo spodnej časti vrchného plášťa (2) vyberieme prachovku, pod ktorou je prefíkané ukrytý seegerov krúžok, ktorý slúži na zaistenie tesniaceho krúžku. Oddelíme obe časti plášťa - pohybom od seba. Vo vnútri sa nachádza samotný tlmič a struna(všetko je zatiaľ priskrutkované k časti (1)) Vo vnútornom plášti je umiestnený závit v jeho spodnej časti, na ktorom je naskrutkovaný tlmič (4). Na odskrutkovanie tlmiča od plášťa (1) nám treba špeciálny kľuč(dá sa vyrobiť z takého istého priemeru rúrky ako je samotný tlmič; tvar kľúča je viditeľný na vrchnej strane tlmiča(drážky po bokoch)). Po demontovaní  si treba zapamätať a poukladať tak aby sa to dalo aj zložiť.

tesniace guferá a puzdra

GO tlmičov zahŕňa:

1. Vnútorný plášť(cylinder) - pohyblivá časť tlmiča - vyžaduje hladký povrch aby gufero na vrchu neprepúšťalo tlmičový olej. Proti poškodeniu sa používajú buď gumové manžety alebo neoprénové návleky(vyzerajú viac COOL a zadržia viac prachu). Nachádza sa tam puzdro ktoré je nutné vymeniť v prípade opotrebenia

2. Vonkajší plášť (cylinder) - v ňom je umiestnená prachovka, tesniace gufero a vnútorné puzdro. V prípade netesností treba vybrať prachovku a vymeniť resp. skúsiť skrátiť strunku. To isté platí aj o prachovke.

3. Struna - Strunu vyberieme, očistíme a zmeriame dĺžku, ak nevyhovuje treba ju vymeniť alebo podložiť dačím. :-)

4. Tlmič -dôležité je aby sa v ňom nachádzalo správne množstvo oleja ktoré určuje vlastnosti tlmenia.

5. Vrchný kryt - treba dbať na správne zaskrutkovanie, pričom treba dávať pozor na tesnenie pod ním. Tu sa nachádza nastavovacia skrutka pre tvrdosť tlmičov.

 

 
 

Ako na drifty...

Poznáme dva druhy driftov - alebo šmykov, pre nezasvätených. A síce šmyk brzdný a akceleračný.

Brzdný šmyk - ako na to? Je (skoro) úplne jednoduché - Vypnúť spojku a dupnúť na zadnú brzdu a tým uviesť koleso do šmyku. O tom ako sa bude motorka správať rozhoduje predovšetkým povrch a pneumatika.  Najideálnejšie  je driftovať na tráve, prachu, ale uplne best je mokrý piesok, na ktorom v prípade pádu nehrozí takmer žiadne riziko poškodenia motocykla; sypký povrch nie je príliš vhodný, lebo berie aj predné koleso. Nie je moc vhodné skúšať túto srandu na slikoch, lebo koleso veľmi rýchlo podšmykne a už pri menšom náklone má motocykel tendenciu padnúť. Pokiaľ je geometria motocykla OK a volant pri brzdnom drifte držíme rovno musí motocykel ísť priamo bez vytáčania.

Akceleračný šmyk - na realizáciu tohto typu driftu je potrebný dostatočne výkonný motor (aspoň 20-30HP) a takisto istá skúsenosť jazdca s daným motocyklom. Šmyk sa začína tým že sa najskôr pred zákrutou(!) dupne na prednú brzdu.(na začiatok stačí bez použitia brzd) Zdôrazňujem dupne s citom! Tým sa nadľahčí zadné koleso, teraz je vhodná chvíľa dať tomu plný kotol. Najvhodnejšie je byť nalepený na nádrži a samozrejme v stupačkách ako správny offroader. Koleso sa uvedie do šmyku, ktorý sa koriguje množstvom plynu a otáčaním volantu. Pokiaľ je (nie príliš) mokro tak na blate je to skrátka lahôdka, akú nekúpite nikde Viď foto vedla.

Ako som už spomínal aj v tomto prípade je najideálnejšie driftovať na tráve, prachu, ale uplne best je mokrý piesok(štrk). Efektné je kombinovať s brzdným driftom-do zákruty brzdným driftom zo zákrúty akceleračným.

 

Otočka okolo nohy - Je vhodné skúšať s niečím lahším (motocross) Takisto treba zvoliť coolový povrch aby si človek nenabil hubu. Pokiaľ idete meniť plášte, je vcelku sympatické ich zodrať na (hladkom) asfalte(foto vedla). Postup: Zaraď prvý kvalt. Nohou vykročíš nabok a trocha dopredu. Motocykel nakloň na seba(je to fuška) a riaditka drž rovno, druhá noha je na stupačke. Pridaj jej a pusti spoják - vykon na koleso treba preniesť naraz! Riadidla držať(!) poriadne aby motorka neušla dopredu. Točiť sa to začne samo-tým ako koleso ubieha do strany v dôsledku náklonu motocykla.

 

Toľko teória - prax neznamená nič iné iba jazdiť a jazdiť do nemoty. Good luck!